nathan h has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eddie Murphy: Delirious

Eddie Murphy: Delirious

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry