• Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Jojo Rabbit

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Parasite

  • The Lighthouse

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Solo: A Star Wars Story

  • Hereditary

  • Mandy

  • Star Wars: The Last Jedi

  • The Shape of Water

  • The Killing of a Sacred Deer

  • Kong: Skull Island

    ★★★

  • Get Out

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Moonlight

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • The Handmaiden

  • Raw

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★½

  • The Lobster

  • Green Room

  • Ex Machina

  • Too Many Cooks

    ★★★★½

  • Nightcrawler

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • What We Do in the Shadows

  • Machete

    ★★

  • Up

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Paprika

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  • Howl's Moving Castle

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • Spirited Away

  • Ghost World

  • Donnie Darko

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • Office Space

    ★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

  • The Big Lebowski

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Anaconda

    ½

  • Delicatessen

  • Misery

  • GoodFellas

  • My Neighbor Totoro

  • Full Metal Jacket

  • Blue Velvet

  • Gremlins

    ★★★★

  • Scarface

  • Return of the Jedi

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★½

  • Possibly in Michigan

    ★★★½

  • Shaolin Drunken Monk

    ★★½

  • The Man Who Saved the World

    ★★★★★

  • Blade Runner

  • Scanners

    ★★★★

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Life of Brian

  • Apocalypse Now

  • Star Wars

  • Suspiria

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Foxy Brown

    ★★

  • The Exorcist