Nathan Pigg⚡️ has logged 31 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry