Sort by

Nathan has logged 370 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wrong

Wrong

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dr. Strange

Dr. Strange

1978
×
★★
Edit this entry  
19
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Sarah Palin: You Betcha!

Sarah Palin: You Betcha!

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Color of Time

The Color of Time

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Artifact

Artifact

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Milius

Milius

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frank

Frank

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Flawless

Flawless

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
Love Liza

Love Liza

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Chicks

White Chicks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★½
Edit this entry  
19
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Beware of Mr. Baker

Beware of Mr. Baker

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life Partners

Life Partners

2014
×
Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man Strikes Back

Spider-Man Strikes Back

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry