RSS feed for Nathan
  • The Pawnbroker

    ★★★★½

  • Muscle Beach Party

    ★★

  • The Pink Panther

    ★★½

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★½

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

    ★★

  • High and Low

    ★★★★

  • Two Weeks in Another Town

    ★★★

  • Ride the High Country

    ★★★★

  • Wild in the Country

    ★★★

  • The Bellboy

    ★★★★

  • The Apartment

  • Peeping Tom

  • A Bucket of Blood

    ★★★½

  • A Hole in the Head

    ★★½

  • The Big Operator

    ★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Fiend Who Walked The West

    ★½

  • High School Confidential!

    ★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • Gunfight at the O.K. Corral

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Delinquents

    ★★

  • Shack Out on 101

    ★★★½

  • Artists and Models

    ★★★★

  • The Big Knife

    ★★★½

  • It's Always Fair Weather

    ★★★★★

  • Love Me or Leave Me

    ★★★★

  • Young at Heart

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • From Here to Eternity

    ★★★★★

  • Fear and Desire

    ★★★★

  • The Star

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • It's a Great Feeling

    ★★★★

  • The Fountainhead

    ★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • So This Is New York

    ★★★½

  • Humoresque

    ★★★

  • Let There Be Light

    ★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★

  • The Horn Blows at Midnight

    ★★★★

  • Sweet and Low-Down

    ★★★

  • George Washington Slept Here

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Meet John Doe

    ★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • Golden Boy

    ★★★

  • It Happened in Hollywood

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • Gabriel Over the White House

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★★

  • American Madness

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★