RSS feed for Nathan

Nathan has logged 367 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Texasville

Texasville

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Dizzy

High and Dizzy

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Illegally Yours

Illegally Yours

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry