Nathan has logged 51 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Card Player

The Card Player

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fortress

Fortress

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Luck, Miss Wyckoff

Good Luck, Miss Wyckoff

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Candy Snatchers

The Candy Snatchers

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Imitation Girl

Imitation Girl

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frog Dreaming

Frog Dreaming

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Killer Crocodile 2

Killer Crocodile 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Killer Crocodile

Killer Crocodile

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Making Apes: The Artists Who Changed Film

Making Apes: The Artists Who Changed Film

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Werewolf Versus the Vampire Woman

The Werewolf Versus the Vampire Woman

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Promise

Death Promise

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry