Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oxhide

Oxhide

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Joy of Life

The Joy of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Violet

Violet

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Colony

A Colony

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Times

Three Times

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
The Romance of Astrea and Celadon

The Romance of Astrea and Celadon

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
13
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry