Sort by

Nate has logged 55 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Argo

Argo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Munich

Munich

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry