Nate has logged 286 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
23
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
Read the review Edit this entry  
13
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry