Sort by

NL has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Savage X Fenty Show

Savage X Fenty Show

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Endless Love

Endless Love

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Laggies

Laggies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry