Sort by

natalia ✿ has logged 41 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read the review Edit this entry  
30
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bat Whispers

The Bat Whispers

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
Edit this entry  
19
Adventure Time: Stakes

Adventure Time: Stakes

2015
×
Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
Edit this entry  
17
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
Edit this entry  
17
Blackford Manor

Blackford Manor

2014
×
Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
16
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★½
Edit this entry  
13
The Good Time Girls

The Good Time Girls

2017
×
Edit this entry  
13
Marvel Studios: Expanding the Universe

Marvel Studios: Expanding the Universe

2019
×
Edit this entry  
13
Bang

Bang

2020
×
Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
Edit this entry  
06
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silent City

The Silent City

2006
×
Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mutant Aliens

Mutant Aliens

2001
×
Read the review Edit this entry  
01
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry