Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Return of the Street Fighter

Return of the Street Fighter

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★
Edit this entry  
07
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Born in East L.A.

Born in East L.A.

1987
×
★★½
Edit this entry  
05
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
04
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★½
Edit this entry  
03
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
31
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★
Edit this entry  
31
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★
Edit this entry  
30
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★½
Edit this entry  
17
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★
Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
06
Apollo 11: Quarantine

Apollo 11: Quarantine

2021
×
Edit this entry  
04
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★
Edit this entry  
01
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★
Edit this entry