Calvin has logged 14 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Where the Green Ants Dream

Where the Green Ants Dream

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★
Edit this entry  
13
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
09
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★½
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★
Edit this entry