Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★★
Edit this entry  
16
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★½
Edit this entry  
15
Puella Magi Madoka Magica

Puella Magi Madoka Magica

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
★★★½
Edit this entry  
14
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Porto of My Childhood

Porto of My Childhood

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
House of Strangers

House of Strangers

1949
×
★★★
Edit this entry  
11
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Best Friend

Best Friend

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★
Edit this entry  
06
The Great Garrick

The Great Garrick

1937
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Hell's Heroes

Hell's Heroes

1929
×
★★★
Edit this entry  
04
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gigi

Gigi

1958
×
★★★½
Edit this entry  
28
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★½
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Ringing Bell

Ringing Bell

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★
Edit this entry  
19
Accident

Accident

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Fan

Fan

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
JFK Revisited: Through The Looking Glass

JFK Revisited: Through The Looking Glass

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry