RSS feed for Solid Snake
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Seconds

Seconds

1966
×
★★★
Edit this entry  
02
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★
Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Theeb‎‎

Theeb‎‎

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Uncanny Valley

Uncanny Valley

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Edit this entry