RSS feed for Solid Snake
  • Castle in the Sky

    Castle in the Sky

    ★★★★

    ❤️

  • Rush

    Rush

    ★★★★★

    عظيم

  • Johnny Guitar

    Johnny Guitar

    ★★★★½

    This is about vienna not johnny guitar at all.

  • Irreversible

    Irreversible

    ★★★★★

    Time destroys everything.

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    Damn. I don’t think I’ll ever get pass this

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    Fucking hippies man

  • Blue Jasmine

    Blue Jasmine

    ★★★★½

    surprised me, never thought cate blanchett had that much potential, nether did woody allen as a writer

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ½

    Tom hooper should be fucking crucified

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

    أعتقد اني بديت أحب انميشن اليابان اكثر من افلامها ❤️ 
    .
    .
    the pure fun and unique simplestic attitude in the story made me so happy I needed this so much,
    and the music I can’t express how much it beautifuly flowed with the animation and everything else. 

  • The Untouchables

    The Untouchables

    ★★★★

    To put it simply..

    Brain De Palma : 5/5
    Script : 2/5

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    In 2001 Kubrick reflects existence on film,
    From the revolutionary visual effects, the breathtaking horrific A.I conflict to the journey that changed everything, it so obvious how it influenced so much work not only films but many forms of art through out the years there’s really cinema before 2001: A Space Odessy and after it.

  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★½

    I really need to watch a QT movie right now