nawal has logged 199 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sense8: A Christmas Special

Sense8: A Christmas Special

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gayby Baby

Gayby Baby

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ryan

Ryan

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Patton Oswalt: Talking for Clapping

Patton Oswalt: Talking for Clapping

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Boy in the Bubble

The Boy in the Bubble

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pet

Pet

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Equals

Equals

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Kitty

Kitty

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
Herbert White

Herbert White

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
½
Read the review Edit this entry