Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Invasion

Invasion

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Loveless

Loveless

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★★
Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shirin

Shirin

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
½
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Sunset

Sunset

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Past

The Past

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pina

Pina

2011
×
★★★★★
Edit this entry