RSS feed for ncgraham

ncgraham has watched 213 films released in the 1940s.

  • The Inspector General

  • The Reckless Moment

    ★★★

  • East Side, West Side

    ★★★

  • On the Town

    ★★★★

  • Whirlpool

  • Holiday Affair

    ★★★

  • Adam's Rib

  • The Story of Seabiscuit

  • The Heiress

    ★★★★

  • Under Capricorn

  • The Third Man

  • I Was a Male War Bride

  • In the Good Old Summertime

    ★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★

  • A Connecticut Yankee in King Arthur's Court

  • The Fan

    ★★

  • Little Women

  • Take Me Out to the Ball Game

  • Caught

    ★★★½

  • A Letter to Three Wives

    ★★★½

  • The Barkleys of Broadway

  • One Sunday Afternoon

    ★★½

  • Force of Evil

    ★★½

  • The Paleface

  • So Dear to My Heart

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • A Song Is Born

    ★½

  • The Three Musketeers

    ★★★

  • Johnny Belinda

    ★★★½

  • Sorry, Wrong Number

    ★★★

  • Rope

  • Red River

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Key Largo

    ★★★

  • Easter Parade

  • Oliver Twist

  • The Pirate

  • The Fuller Brush Man

  • The Woman in White

  • State of the Union

    ★★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★½

  • Summer Holiday

    ★★½

  • Casbah

  • Hamlet

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

  • The Search

    ★★★★½

  • The Black Arrow

  • Tenth Avenue Angel

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • The Paradine Case

    ★★★

  • Secret Beyond the Door

    ★★½

  • Daisy Kenyon

    ★★★

  • Captain from Castile

  • Out of the Past

  • The Bishop's Wife

    ★★★

  • Gentleman's Agreement

    ★★½

  • The Exile

    ★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • Lured

    ★★★

  • The Bachelor and the Bobby-Soxer

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★½

  • Possessed

    ★★½

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Pursued

  • The Unfaithful

    ★★

  • Duel in the Sun

  • Great Expectations

  • Humoresque

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Yearling

  • Green for Danger

    ★★★½