RSS feed for ncgraham

ncgraham has watched 218 films released in the 1950s.

  • Suddenly, Last Summer

    ★★★

  • Journey to the Center of the Earth

  • Ben-Hur

    ★★★

  • The Best of Everything

    ★★★

  • Pillow Talk

    ★★

  • The Mummy

  • The Bat

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Darby O'Gill and the Little People

  • The Man Who Could Cheat Death

    ★★★

  • The 400 Blows

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★½

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • A Dog of Flanders

  • Rio Bravo

    ★★

  • Sleeping Beauty

  • Ars

    ★★★

  • Lonelyhearts

    ★★★

  • Bell, Book and Candle

    ★★½

  • Rally 'Round the Flag, Boys!

    ★½

  • Tom Thumb

  • Separate Tables

    ★½

  • Murder by Contract

    ★★★½

  • Auntie Mame

    ★★★

  • The Cheaters

    ★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★

  • The Matchmaker

    ★★★★★

  • Damn Yankees!

    ★★★½

  • Indiscreet

    ★★★½

  • No Time for Sergeants

    ★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

  • The Left Handed Gun

    ★★★½

  • Gigi

  • Touch of Evil

  • South Pacific

  • The Long, Hot Summer

    ★★★½

  • Les Misérables

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • Old Yeller

  • The Three Faces of Eve

  • Raintree County

    ★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★½

  • Until They Sail

    ★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★

  • Les Girls

    ★★½

  • The Pajama Game

    ★★½

  • 3:10 to Yuma

  • Silk Stockings

    ★★★½

  • An Affair to Remember

  • The Pride and the Passion

    ★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★

  • Johnny Tremain

  • A Face in the Crowd

    ★★★★

  • Desk Set

    ★★★

  • The Curse of Frankenstein

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★½

  • Funny Face

  • Baby Doll

    ★★★½

  • The Rainmaker

    ★★★

  • Anastasia

  • Bundle of Joy

    ★★

  • Le sabotier du Val de Loire

    ★★★½

  • You Can't Run Away from It

  • The Opposite Sex

    ★½

  • Around the World in Eighty Days

  • Giant

    ★★½

  • The Ten Commandments

    ★★★

  • Written on the Wind

    ★★★★