Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★½
Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
22
American Buffalo

American Buffalo

1996
×
Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Problem Child

Problem Child

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Happening

The Happening

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
After Earth

After Earth

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Edit this entry  
29
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Flee

Flee

2021
×
Edit this entry  
19
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cyrano

Cyrano

2021
×
Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Always Amazing

Always Amazing

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Edit this entry  
17
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★½
Edit this entry  
15
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry