Andrew Franklin has logged 945 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Making of Bamboozled

The Making of Bamboozled

2001
×
Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
Read prior review Edit this entry  
25
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Double-O Stunts

Double-O Stunts

2000
×
Edit this entry  
25
Building a Better Bond

Building a Better Bond

2006
×
Edit this entry  
25
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tribute to Desmond Llewelyn

Tribute to Desmond Llewelyn

2000
×
Edit this entry  
23
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
Edit this entry  
23
Inside 'Licence to Kill'

Inside 'Licence to Kill'

1999
×
Edit this entry  
22
Tig Notaro: Drawn

Tig Notaro: Drawn

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Gunda

Gunda

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Inside 'Licence to Kill'

Inside 'Licence to Kill'

1999
×
Edit this entry  
21
9/21/21

9/21/21

2021
×
Edit this entry  
21
The Craft Behind Succession

The Craft Behind Succession

2020
×
Edit this entry  
21
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside 'A View to a Kill'

Inside 'A View to a Kill'

2000
×
Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
Edit this entry  
20
U Shoot Videos?

U Shoot Videos?

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Inside 'Octopussy'

Inside 'Octopussy'

2000
×
Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jackie Chan: My Stunts

Jackie Chan: My Stunts

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magician Mickey

Magician Mickey

1937
×
Edit this entry  
18
A Wild Hare

A Wild Hare

1940
×
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Mouse Takes a Trip

Mr. Mouse Takes a Trip

1940
×
Edit this entry  
18
Stage Fright

Stage Fright

1940
×
Edit this entry  
18
Porky's Five & Ten

Porky's Five & Ten

1938
×
Edit this entry  
18
Alpine Antics

Alpine Antics

1936
×
Edit this entry  
17
Inside 'For Your Eyes Only'

Inside 'For Your Eyes Only'

2000
×
Edit this entry  
17
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Edit this entry  
16
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
Edit this entry  
16
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
Edit this entry  
15
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Long Gone By

Long Gone By

2019
×
Edit this entry  
15
Lonesome Lenny

Lonesome Lenny

1946
×
Edit this entry  
15
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
Edit this entry  
15
Inside 'The Spy Who Loved Me'

Inside 'The Spy Who Loved Me'

2000
×
Edit this entry  
14
Dating & New York

Dating & New York

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
Edit this entry