Andrew Franklin has logged 112 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
Edit this entry  
28
Face to Face

Face to Face

1976
×
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Man of the West

Man of the West

1958
×
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
Edit this entry  
25
Lore

Lore

2012
×
Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
Edit this entry  
25
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
Edit this entry  
24
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
23
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
Edit this entry  
22
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thunderball

Thunderball

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
Edit this entry  
22
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
21
Ms. Purple

Ms. Purple

2019
×
Edit this entry  
21
The Loudest Voice

The Loudest Voice

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Comedy Central Presents

Bo Burnham: Comedy Central Presents

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Pink Wall

Pink Wall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wood Job!

Wood Job!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
Edit this entry  
20
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
Edit this entry  
19
The Truth

The Truth

2019
×
Edit this entry  
19
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Edit this entry  
19
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Money Plane

Money Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Present

The Present

2020
×
Edit this entry  
18
Frenzy

Frenzy

1972
×
Edit this entry  
17
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
Edit this entry