Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Color Purple

The Color Purple

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bob Marley: One Love

Bob Marley: One Love

2024
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kitchen

The Kitchen

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carlos

Carlos

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Orion and the Dark

Orion and the Dark

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hoodlum

Hoodlum

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Beautiful Disaster

Beautiful Disaster

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing Strange

Passing Strange

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alma's Rainbow

Alma's Rainbow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Story Ave

Story Ave

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Complete Story of Film

The Complete Story of Film

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nomads

Nomads

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rustin

Rustin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry