Sort by

Neal has logged 33 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unidentified Flying Oddball

Unidentified Flying Oddball

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Strongest Man in the World

The Strongest Man in the World

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Babe

Babe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vampires

Vampires

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry