• The Exorcist III

    The Exorcist III

    ★★★½

    This was better than I expected. I loved the lead performance from George C. Scott, and the first hour or so was a really engaging police procedural story. I think it lost focus once it got more into the supernatural stuff, and the last stretch was kind of tedious. Fun to see Dourif pop up in this - probably the closest we will ever get to an Exorcist/Chucky crossover.

  • The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie

    The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie

    ★★

    To a degree, it is futile to try to approach a Troma film like this from a critical perspective. This movie is bad on purpose, and pointing out that it is cheesy low-budget schlock would kind of be missing the point. The movie is every bit what you would expect from Troma of this era, and makes no effort to be anything else but B-movie camp. There are some fun moments, and I would actually enjoy it quite a bit…

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★★

    This was better than I expected. The movie dragged a bit in the middle when it got bogged down with mythology and exposition, but I really enjoyed the first section, and the last half hour is so over-the-top and bonkers, I couldn't help but enjoy the ride. However, I have to say that this is my fourth movie in the franchise, and with each successive film I feel like I understand less about the premise. The rules of the puzzle…

  • Poltergeist III

    Poltergeist III

    ★★★

    When sequels go wrong, it is usually because they either copy the formula of the original too closely, or they veer too far from the things that made the original a success. This is a clear case of the latter, where the relatable premise of a suburban family disrupted by the paranormal is replaced with a bizarre apartment/office/mall skyscraper, uncaring distant relatives, mean psychologists, and so many elevators. It is a wild addition to the franchise, and I really wish…

  • Howling III: The Marsupials

    Howling III: The Marsupials

    ★★½

    This movie is insane.  It is utterly incoherent, badly acted, terrible effects.  It manages to be worse than part 2, which I didn’t think would be possible.  That said, the marsupial thing is a bonkers twist, and the last half hour feels fun and campy in a kind of delightful way.

  • Avatar

    Avatar

    ★★★★

    This was my first rewatch since the original theatrical run, and I feel like it holds up pretty well. Cameron has a real knack for visual spectacle, and this movie deserves to be seen in 3-D on a big screen. The story and mythology may not be the most original, but it does deliver an emotionally satisfying narrative with tons of eye-popping effects and innovative designs. In retrospect, it makes sense that this was so successful as a theme park…

  • Pacific Heights

    Pacific Heights

    ★★★

    There were elements of this that I liked. Keaton playing a villain was pretty fun, and I thought he brought a really fun energy to his character. On the other hand, I found Modine''s character insufferable and infuriatingly stupid, and Griffith wasn't that much better. The movie tried really hard to make the yuppie couple sympathetic, but when you just watch them make a series of dumb choices leading to bad consequences, it is really hard to remain on their…

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★½

    Kind of a bland family film. I appreciated some of the nods to the original cartoon, and the Hanna-Barbera cameos, but there were some things that didn't work. The celebrity voice casting stood out in a bad way, and I hated the updated character designs. It ultimately felt like the typical modern animated film where we are hurtling from one big action set piece to the next, without giving the necessary attention to character development and story. This isn't the worst thing you could watch with your kids, but it definitely isn't my favorite Scooby-Doo film.

  • Hellraiser: Bloodline

    Hellraiser: Bloodline

    ★★

    What a mess! They never make the audience care about any of the characters, the plot is convoluted and dumb, it looks cheap, and has no apparent relation to the previous films in the series. Outer space? What are we doing here? On the plus side, it is fun to see a baby-faced Adam Scott show up. But, yeah, this was unpleasant.

  • The Munsters

    The Munsters

    ★½

    This was a real assault on the senses. Ugly, loud, and aggressively dumb. There isn't even a story. I deeply regret my decision to watch this nonsense.

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★½

    The design and cinematography in this are breathtaking. It uses a science fiction premise to explore some pretty weighty themes. Going into this I was a bit worried that it might have a supernatural element that I wouldn’t like, but it is actually more about exploring this premise from a psychological perspective, and contemplating the nature of human consciousness and sanity. Glad I finally got around to watching this. Not sure I fully understood it, but I thoroughly enjoyed the experience.

  • Fatal Attraction

    Fatal Attraction

    ★★★★

    I'm not always a fan of this genre, but I found this to be a pretty effective thriller. I appreciated how streamlined the story was, and how it built up the suspense and tension throughout. There were some moments where Glenn Close went a bit over the top, and the ending was a bit sloppy, but overall this really works. And it made me nostalgic for fruit roll-ups.