RSS feed for Bill
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
All Skinfolk Ain't Kinfolk

All Skinfolk Ain't Kinfolk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Buck Run

Buck Run

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
VHYes

VHYes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Off the Record

Off the Record

1939
×
★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost Bayou

Lost Bayou

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kuso

Kuso

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Riot Act

The Riot Act

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
36 Hours

36 Hours

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
My Soul To Keep

My Soul To Keep

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Power of Glove

The Power of Glove

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Los Reyes

Los Reyes

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
What You Gonna Do When the World's on Fire?

What You Gonna Do When the World's on Fire?

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
MOOP

MOOP

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rainbow Season

Rainbow Season

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wobble Palace

Wobble Palace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Loving Vincent: The Impossible Dream

Loving Vincent: The Impossible Dream

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Werewolf Ninja Philosopher

Werewolf Ninja Philosopher

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Edit this entry