RSS feed for Bill
  • All Skinfolk Ain't Kinfolk

    All Skinfolk Ain't Kinfolk

    ★★★★★

    Unexpected. Challenging. Progressive.

    A video essay on skepticism and frustration towards the everlasting systems surrounding those who seek and/or are in power, no matter party affiliation or background. With twenty minutes to run, this commentary on the New Orleans' runoff race for the city's first female Mayor (a black woman) puts a torch to the idea of merely showing up at the polls. Research, critical thinking, demanding answers, and active participation are all grossly needed.

    Through beautifully composed and arranged…

  • Buck Run

    Buck Run

    ★★★½

    Two opposing personalities, dealing with grief individually, but together all the same. A nice slice of a rural, God-fearing, deer-hunting, Pennsylvania community, where resolutions don't come easily or in satisfying ways, but alas, such is life and pain.

    James LeGros is the stand-out here, as the recovering alcoholic/estranged husband and father, hopelessly attached to a family he separated from, and yet completely unable to express his feelings in a comforting or nuanced manner - either extreme stoicism, or an extremely…

  • VHYes

    VHYes

    ★★★★★

    Reaches cosmic heights I haven't seen since UNCLE KENT 2. Goes boldly into the analog aesthetic, journeying through the absurd bizarreness of late-night television - blurring between 80s and 90s pop culture - finding within the articulation of this plastic/magnetic collective remix experiences we all share via false and yet beautiful nostalgia. A mouthful, that was.

    Trippy tricks, shifting dimensions to time, and character trait teasers/revelations in short commentary bursts make the recordings a puzzle of memories.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    From my twitter:

    Bizarre. Bonkers. Breathtaking (by virtue of the first two elements). Rushes to a finish w/ too much exposition, too much lip service for the previous entry, and too little awareness for cheese, corn, and goofs. However, while this is STAR WARS in ignorant fast forward mode, the silliness on display has had precedent within the series - though maybe not as pronounced or amped up on Mtn Dew as it all is here. Believe it or not,…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    From my twitter:

    Likely my favorite film of the year. The anxiety and exhaustion, the need for cleverness and strategy, all to get an edge on living slightly better than before. Articulates now with little to no judgments or answers. Optimism and hope if only as dashed feelings.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    From my twitter:

    Also to be considered as SILENCE 2. Scorsese plays up the strong quiet type to the next degree, who experiences history from behind a steering wheel and on the trigger of a gun. The sheer size of the Universe turns mountains into dust. You'll know in time.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Toilet humor gone mad, say I! Plenty of walkouts from audience members, though I don't know what they were expecting. Exercises/exorcisms in acting from Pattinson, Dafoe, and Eggers' aesthetic. A blast in moviegoing stamina and patience.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    Not even a toilet stall full of blood and sharp-toothed spider-clowns could make scary the silly. The adults are ok, and they deal with past trauma quite viscerally, but the kids of the previous entry were far and away better, as was their story.

  • The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★★

    Escape is impossible from the gravity of this movie. Revenge, race, gender, colonialism, right vs might (or IS right might?), empathy, etc. A disturbing opening for sure, but vastly important remainder that proves to be more of a takeaway. Incredible.

  • MOOP

    MOOP

    ★★½

    On one hand, MOOP is free-wheeling and all-loving, diving headfirst into adventurous exploration and expression, seeking honesty above all. On the other, it’s a near farce about a large group of misfits, mistaking fire for freedom and abstractness for self-discovery. Still, Crumley's vision is bold, honest, and open.

    Full review here.

  • Rocko's Modern Life: Static Cling

    Rocko's Modern Life: Static Cling

    ★★★★

    It’s a cauldron of revolution and a gesture in humanity, this special is. Wonderful, really. For all of its tripping down memory lane, nothing beats the winds of change or its look inward and forward.

    Full review here.

  • Rainbow Season

    Rainbow Season

    ★★★

    There’s a wonderful freedom of exploration going on with this non-linear DJ-like storytelling, which gave me chills when I thought of Francis Ford Coppola’s concept of “live cinema”. However, there’s also this running indecisiveness buried in the structure that’s off-putting, throwing my understanding of it all off-kilter and broken apart — which may have been the goal. If so, kudos.

    Full review here.