nebelskulptur has logged 190 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

Schlingensief – A Voice That Shook the Silence

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Terror 2000

Terror 2000

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
00 Schneider - Jagd auf Nihil Baxter

00 Schneider - Jagd auf Nihil Baxter

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
The German Chainsaw Massacre

The German Chainsaw Massacre

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
100 Years of Adolf Hitler

100 Years of Adolf Hitler

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Aren't You Happy?

Aren't You Happy?

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Welcome to the Hartmanns

Welcome to the Hartmanns

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Claire Dolan

Claire Dolan

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry