Sort by

Neeka has logged 40 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edge of America

Edge of America

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wit

Wit

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Boys

Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Body Electric

Body Electric

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bad Mother's Handbook

The Bad Mother's Handbook

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Adam

Adam

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oslo

Oslo

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bessie

Bessie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Edit this entry  
03
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry