• Four Steps in the Clouds

    Four Steps in the Clouds

    ★★★½

    A distinctly Italian take on Capra’s It Happened One Night, the neorealist precursor 4 passi fra le nuvole is decidedly more important than memorable, but the charming leads, the quaint settings, and the timeless sentiment render its viewing worthy irrespective of its history.

  • The Teasers

    The Teasers

    ★½

    Classic Italian “sexy” sex-crime snorefest “comedy” that starts off as your standard high school hijinx rapey slapstick before pivoting midway to your standard May-December love story statutory rape romance until finally culminating with your standard family drama deadbeat womanizing dad happy ending. What can I say, Gloria Guida is hot.

  • Shoeshine

    Shoeshine

    ★★★★

    It’s he scene where the cook flashes a fascist salute and the warden unwittingly responds in kind before realizing and sheepishly retracting his hand for me.

  • Emergency

    Emergency

    ★★★½

    Bad decisions are colorblind, but the prologue and the epilogue of those bad decisions are not, and that’s the point. This movie illustrates that point so seamlessly that it will undoubtedly sail right over most viewers’ heads. And perhaps that, too, is the point.

  • No Ordinary Man

    No Ordinary Man

    ★★★

    An important document, and well composed, but far less a profile of Billy Tipton than a profile of the people being ostensibly interviewed about Billy Tipton.

  • The Big Fix

    The Big Fix

    ★★★

    The seeds of screenwriter Roger L. Simon’s eventual hard-right pivot from liberal politics being sown in the deep-rooted nihilistic cynicism of his ex-activist protagonist make it particularly hard to separate art from artist in this case, yet as a straight-ahead whodunnit political farce it’s (begrudgingly) undeniably charming.

  • Lightyear

    Lightyear

    ★★★

    Disney retconning their own social justice narrative and the fact that this movie would be no kid’s favorite let alone a massive toyetic blockbuster in 1995 aside, I thought it was okay.

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Danni doesn’t get a redemption arc but Caroline Calloway does, got it.

  • Shortbus

    Shortbus

    ★★★★½

    We used to make art.

  • Video Nasties: Draconian Days

    Video Nasties: Draconian Days

    ★★★

    I liked this one better than the first installment, mostly because it delved deeper into the day-to-day banality of the BBFC’s evil. These silly classist examiners are truly capable of some Olympic-grade mental leaps to justify their utterly useless existence. That one lady who claimed she cried after watching a Fulci movie. Just absolutely garbage humans.

  • Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

    Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

    ★★★

    Hard to imagine any single documentary covering this dark era with sufficient detail, but this is a serviceable intro to an infinitely rich topic. If nothing else, it really drives home that old Jefferson chestnut: “The price of liberty is eternal video nasties.”

  • The Gray Man

    The Gray Man

    As Kurt Cobain once said, I hate myself and I want to die.