Sort by

neglify19 has logged 30 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Was My Best Birthday Ever, Charlie Brown!

It Was My Best Birthday Ever, Charlie Brown!

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Order No. 027

Order No. 027

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Banana Motherfucker

Banana Motherfucker

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Saturday the 14th

Saturday the 14th

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★
Edit this entry  
02
The Signal

The Signal

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Them!

Them!

1954
×
★★★
Edit this entry