Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Chung Kuo: China

Chung Kuo: China

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Trailer of a Film That Will Never Exist: Phony Wars

Trailer of a Film That Will Never Exist: Phony Wars

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Kubi

Kubi

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cœur fidèle

Cœur fidèle

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Youth (Spring)

Youth (Spring)

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Circus Maximus

Circus Maximus

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birth of Love

The Birth of Love

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Cœur fidèle

Cœur fidèle

1923
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lorry

The Lorry

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Story of My Death

Story of My Death

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Edit this entry