Neil has logged 36 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
These Encounters of Theirs

These Encounters of Theirs

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ali

Ali

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Firefox

Firefox

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hit 2 Pass

Hit 2 Pass

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Messiah

The Messiah

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Where Does Your Hidden Smile Lie?

Where Does Your Hidden Smile Lie?

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Year One

Year One

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry