Sort by

Neil has logged 243 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
Read prior review Edit this entry  
31
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
24
Hearts of the World

Hearts of the World

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Night at the Crossroads

Night at the Crossroads

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Struggle

The Struggle

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Little Theatre of Jean Renoir

The Little Theatre of Jean Renoir

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Three Sisters

Three Sisters

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
300

300

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Three Sisters

Three Sisters

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
This Castle Keep

This Castle Keep

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three on a Couch

Three on a Couch

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isn't Life Wonderful

Isn't Life Wonderful

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry