Sort by

Neil has logged 428 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★★★
Edit this entry  
30
Characterization

Characterization

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Work

Work

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Night Out

A Night Out

1915
×
★★★½
Edit this entry  
29
By the Sea

By the Sea

1915
×
★★★★
Edit this entry  
29
By the Sea

By the Sea

1915
×
★★★★
Edit this entry  
29
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Halt

The Halt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Meetin' WA

Meetin' WA

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Manhattan

Manhattan

1979
×
Read prior review Edit this entry  
22
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
s01e03

s01e03

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
1:42.08

1:42.08

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nebuchadnezzar: A Kanye West Opera

Nebuchadnezzar: A Kanye West Opera

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
s01e03

s01e03

2020
×
Read prior review Edit this entry