RSS feed for Neil
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Read the review Edit this entry  
24
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Doc Savage

Doc Savage

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Youth

Youth

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
10 Hours of Red

10 Hours of Red

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Song to Song

Song to Song

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
No

No

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
More

More

1969
×
½
Edit this entry  
22
Dirty Books

Dirty Books

2016
×
½
Edit this entry  
16
Tuna: A Fish with a Special Place in My Heart

Tuna: A Fish with a Special Place in My Heart

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Joe Woke Up at 6AM on a Monday

Joe Woke Up at 6AM on a Monday

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Library

The Library

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
High-Rise

High-Rise

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr & Mrs 420

Mr & Mrs 420

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
300

300

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Doors

The Doors

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breathless

Breathless

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Love

Love

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
02
God's Not Dead 2

God's Not Dead 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry