neil has logged 305 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry