neil has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry