Nele has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
06
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
26
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
04
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
Edit this entry  
27
The Roads Not Taken

The Roads Not Taken

2020
×
★★½
Edit this entry