Sort by

BachToRomneydale has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Crank

Crank

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Edit this entry  
29
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grease

Grease

1978
×
★★½
Edit this entry  
06
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Zoo

Zoo

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sodomites

Sodomites

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry