Nemdawg has logged 52 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
23
The Earth As Seen from the Moon

The Earth As Seen from the Moon

1967
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
23
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matzor

Matzor

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
24
Mossad

Mossad

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mossad

Mossad

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Peeping Toms

Peeping Toms

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Disappearance of My Mother

The Disappearance of My Mother

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
Edit this entry  
13
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Buried

Buried

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry