RSS feed for NerdNerdNerd
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★
Edit this entry  
09
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eolomea

Eolomea

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
The Blue Light

The Blue Light

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frau Holle

Frau Holle

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Slammer

Star Slammer

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Augsburger Puppenkiste - Der Wolf und die sieben Geißlein & Frau Holle

Augsburger Puppenkiste - Der Wolf und die sieben Geißlein & Frau Holle

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mother Holly

Mother Holly

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frau Holle

Frau Holle

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Goose Princess

The Goose Princess

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Der Drache Daniel

Der Drache Daniel

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Zwerg Nase

Zwerg Nase

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Sharknado: It's About Time

The Last Sharknado: It's About Time

2018
×
★½
Edit this entry  
03
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Als der Weihnachtsmann vom Himmel fiel - Augsburger Puppenkiste

Als der Weihnachtsmann vom Himmel fiel - Augsburger Puppenkiste

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mystery Science Theater 3000: The Movie

Mystery Science Theater 3000: The Movie

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The World of Jim Henson

The World of Jim Henson

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Golden Goose

The Golden Goose

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Moritz in der Litfaßsäule

Moritz in der Litfaßsäule

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Tenacious D: Post-Apocalypto

Tenacious D: Post-Apocalypto

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Marvel Rising: Secret Warriors

Marvel Rising: Secret Warriors

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wildwitch

Wildwitch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Das Leben ist zu lang

Das Leben ist zu lang

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry