Kody has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snap Me

Snap Me

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry