Sort by

Mad has logged 404 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cook

The Cook

1918
×
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ludo

Ludo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry