Mad has logged 59 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life in a Metro

Life in a Metro

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry