Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
NerevarTheWise

NerevarTheWise

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for NerevarTheWise
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • NerevarTheWise’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Peninsula

    Peninsula 2020

    ★ Watched by NerevarTheWise 23 Jan 2022

    I guess i don't

  • Train to Busan

    Train to Busan 2016

    ★★★★★ Watched by NerevarTheWise 16 Jan 2022

    i might like movies after all

  • Scream

    Scream 2022

    ★½ Watched by NerevarTheWise 14 Jan 2022

    Most useless, unnecessary slasher sequel of them all and boy is the competition stiff

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3 2007

    ★★★ Rewatched by NerevarTheWise 31 Dec 2021

    Decent but really still a letdown after the first two

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Watched by NerevarTheWise 23 Dec 2021

    no less than 5 stars, everyone gave it their all, and have no complaints whatsoever, a perfect Spider Man film, Tobey still the GOAT.

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat 2007

    ★★★★★ Rewatched by NerevarTheWise 31 Oct 2021

    Yeah fuck it, it deserves 5 stars, its perfect at what it wants do be, a Halloween film.

  • Halloween II

    Halloween II 2009

    ★★★★½ Rewatched by NerevarTheWise 31 Oct 2021

    This is Rob Zombie's Michael Myers and it's nice to see someone do their own version of the character instead of being constrained by the original version, some say this would work better if it wasn't Michael Myers, i'm glad it is, it shows that something interesting can still be done with him.

    Its also tiresome to see people not bring any true criticism for this film besides "not muh Michael, not muh Laurie, oh the white horse"

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

    Halloween: The Curse of Michael Myers 1995

    ★★★★ Rewatched by NerevarTheWise 01 Nov 2021

    Appreciate it more with each viewing, on par with Halloween III in creating an immersive atmosphere

  • Psycho II

    Psycho II 1983

    ★★★★ Watched by NerevarTheWise 24 Oct 2021

    Easily could've ruined Norman and made him a basic slasher, but no, this is actually an ambitious and well written sequel, a crazy last half is as good as the original.

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 1987

    ★★★★ Watched by NerevarTheWise 23 Oct 2021

    Cemented Freddy as a slasher icon, while also ruined his original image as he was no longer this creepy figure who hides in the shadows and leaned too heavily into comedy territory, however it is still solid and they had some stones with that ending, which makes me appreciate it more.

  • Psycho

    Psycho 1960

    ★★★★★ Watched by NerevarTheWise 22 Oct 2021

    holds up remarkably well, takes its time and fools you twice, first with Janet Leigh falsely portrayed as the main character and then a private detective who would usually solve the case and turn out to be the hero in this era of hollywood cinema but Hitchcock had different ideas and that's why this one still stands out and always will.

  • Ride Along 2

    Ride Along 2 2016

    ★★★ Watched by NerevarTheWise 20 Oct 2021

    I hope the girl who i watched this with remembers me, she made me enjoy this, a movie i almost certainly would hate if it was with anyone else but her

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 21
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.