RSS feed for Nesdy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Priest

Priest

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
Read the review Edit this entry  
30
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Simply Irresistible

Simply Irresistible

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
The Boss

The Boss

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lion

Lion

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The First Day of the Rest of Your Life

The First Day of the Rest of Your Life

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Goonies

The Goonies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Number 23

The Number 23

2007
×
½
Read the review Edit this entry