Sort by

Ernest has logged 239 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Call

The Call

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
John Denver Trending

John Denver Trending

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Friend Zone

Friend Zone

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Edit this entry  
21
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Siddharth

Siddharth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Edit this entry